MDK v Japonsku

 Malé divadlo kjógenu je aktuálně na turné v Japonsku. Pozval nás sem Šigejama Šime jako hosty na přehlídku jeho studentů, ale program se rozrostl ještě o další dvě představení. Tokijské představení máme již zdárně za sebou. Hráli jsme 29.7. v Yarai Noh theatre a jednalo se o speciální projekt Nogami Noh-theatre institutu při Univerzitě Hósei. Na toto představení navazuje odborná konference, která se zabývá japonským tradičním divadlem v 21. století. Důvtipný čtenář patrně již tuší, že tato Universita je právě onou institucí, která nás nominovala na cenu Saikašó. A jak se i my až s odstupem a tady dovídáme, ocenění to je o dost zásadnější, než asi kdokoliv z nás v ČR tušil… 

 Pozvání hrát do Tokia tak bylo samozřejmě motivováno snahou seznámit s MDK co nejvíce lidí, zejména odbornou veřejnost, ale také jako příležitost rozptýlit přirozené a pochopitelné pochybnosti, které první ocenění cizinců v některých kruzích provázelo. To se naštěstí podařilo naprosto bezezbytku. Tréma byla, ale byl to právě ten dobrý typ trémy, který člověka nutí vydat ze sebe maximum. To se podařilo a my jsme za tohle představení opravdu moc vděční. 

 Zítra 30.7. nás čeká „veselice“ – ohromná akce na kjotském hlavním nádraží. Hrát budeme Susugigawu společně s Motohikem a dvojjazyčnou verzi Kučimane. Jedná se o představení „Pražský večer“, v rámci kjótské části oslav dvaceti let od navázání spolupráce mezi Prahou a Kjótem. Událost bude zahajovat kjotský primátor Daisaku Kadokawa, slovo na úvod pronese i Český Velvyslanec v Japonsku, pan Dub, který navštívil též naše představení v Tokiu. 

  

Posledním vystoupením bude přehlídka studentů Šigejamy Šimeho, Kjóto no Nagomikai, . 31.7. v Kongó Nohgakudo. Na repertoáru bude totéž, co bylo v Praze na Vinohradech, Tedy Susugigawa s Motohikem a české Jobikoe. Ale ani tady to nebude zcela beze stresu. Sice budeme mezi „svými“, ale na akci bude většina rodiny Šigejamových a tohle vystoupení MDK bude také vizitkou, co že to Šime a Motohiko vlastně do ČR jezdí dělat :-) Ale těšíme se na naprosto užasné jeviště v srdci Kjóta, na setkání se studenty a celou rodinou Šigejamových. Vážné i nevážné fotky z JUaponska dáváme pravidelně na facebook, tak se prosím občas podívejte i tam. 

 Přejeme všem užasné prázdniny, krásné léto a již ve druhé polovině srpna se v Brně těšíme na viděnou. 

https://www.facebook.com/hosei.nohken

http://www.city.kyoto.lg.jp/sogo/page/0000202071.html

http://kyotokyogen.com/schedule/20160731753/